
Както всяка година на 3 март Военноисторическите музеи отвориха свободно врати за посетители във всичките музейни обекти. Неспирен бе потокът от посетители в музеите през целия ден, но обичайно най-голям интерес предизвика панорама „Плевенска епопея 1877 г.“

Над 10 хиляди души, граждани на Плевен и гости от страната, разгледаха залите на панорамата – единствен по рода си художествен музей в България.



В деня на националния празник Мавзолеят „Свети Георги Победоносец“ е бил разгледан от над 1500 посетители, също толкова плевенчани и гости на града посетиха къща-музей „Цар Освободител Александър Втори“, в която е експонирана изложбата „Уникални реликви от Българското възраждане“.
Късно следобед пред Панорамата се събраха хиляди граждани, за да се включат в общоградското честване „Плевен помни”, организирано от сдружение „Рицари без броня”, със съдействието на Дирекция „Военноисторически музеи” – Плевен.


Зазвучаха патриотични песни и стихове в изпълнение на отличени ученици в конкурса „Син съм на земя прекрасна”, на фона на огромния 26 метров трибагреник, спуснат от покрива на Панорамата.

Това, както и десетките развети над главите на хората знамена, допринесоха за създаване на една вълнуваща и емоционална атмосфера на честването.


Всички ученици – рецитатори и изпълнители, получиха подаръци от директора на Военноисторическите музеи – Милко Аспарухов и председателя на сдружение „Рицари без броня“ Валентин Грижов.

Фолклорен клуб „Веселяци” се включи в честванията със специално подготвена програма.

Празникът завърши с голямо общо хоро
Share This Article