



По повод 148 г. от обявяването на Руско-турската война 1877/78 г. на 24 април 1877 г., РВИМ-Плевен гостува в Музея на бойната слава – Ямбол с две вълнуващи изложби, посветени на генерал Михаил Скобелев и Стоян Заимов.
На 25 април 2025 г. изложбите бяха открити от директора на Музея на бойната слава Живко Желязков.
Експозицията „Герой на своето време“ е посветена на ген. М.Д.Скобелев и участието му в Руско-турската война 1877-1878 г. Михаил Дмитриевич Скобелев, получил прозвището „Белия генерал“, участва в превземането на Плевен и Ловеч, в отбраната на Шипка, Шейново и в последвалото конвоиране на пленената армия на Вейсел паша. В редиците на командваните от него военни части в тези боеве участват общо 37 опълченци от ямболския край. След Освобождението на Ямбол през януари 1878 г. ръководената от Скобелев 30-а пехотна дивизия се базира в града и подпомага неговото възстановяване.
В историята на Ямбол името на „Белия генерал“ е дълбоко свързано и с опазването на християнската вяра и строителството на православни храмове. През 1878 г., след като двете православни църкви „Света Троица“ и „Свети Георги“ в Ямбол са сринати до основи заедно с цели квартали, в днешната централна част на града руските воини изграждат параклис „Свети Николай Чудотворец”, който дълго време е единственият молитвен дом за християните.
Пак през 1878 г. по предложение на генерал Скобелев, на 15 километра от Ямбол – на Бакаджишките възвишения, до разрушения по време на войната манастир „Възнесение Господне“, започва изграждането на храм-паметник на името на княз Александър Невски, “… за увековечаване спомена от пребиваването на русите на бойното поле по време на Освобождението на България от турско робство.” Личното участие на генерала започва с дарения от негови роднини, а строителството извършват руски войници и доброволци от града и селата. И до днес в храма се пазят напрестолно евангелие и масивен гравиран кръст, дарени от генерал Скобелев на манастир „Възнесение Господне“ на 12 май 1879 година.
Експозицията „Възрожденецът, достоен за перото на Дюма“ представя над 30 оригинални експоната, които разказват за живота и делото на Стоян Заимов – национал революционер, апостол на Априлското въстание, просветен деец, общественик и писател. Той е баща на генерал Владимир Заимов, паметник на който се издига на кръстовището с кръгово движение до Регионална здравна инспекция в Ямбол. Историята заслужено нарежда Стоян Заимов до Васил Левски, Георги Бенковски, Стефан Стамболов и много други дейци, посветили се на България. Той е един от апостолите на априлската епопея и строител на нова България.
Изложбите ще гостуват в Музей на бойната слава – Ямбол до 31 май 2025 г.