Изложба „Украсата на ятагана“

  • 10.04.2025

На 10 април 2025 г. в Панорама „Плевенска епопея 1877 г.“ бе открита временна изложба „Украсата на ятагана“. Експозицията представя 33 уникални по своята украса и орнаментика ятагана от 12 музея в България и 4 експоната – частно притежание. Движимите културни ценности са от периода XVIII – XIX век.

Гост на откриването беше вицепрезидентът на Република България Илияна Йотова. Събитието уважиха още кметът на Община Плевен доц. д-р Валентин Христов, Румен Петков – кмет на Плевен (мандат 1995 – 1999 г.), началникът на отдел „Култура и туризъм” в Община Плевен Анелия Дечева, представители на военни формирования от Плевен и Д. Митрополия, директори на музеи, музейни работници, членове на военно-патриотични организации, ученици, граждани.

Изложбата бе открита от директора на Регионален военноисторически музей – Плевен Нели Станева. „Днес ще представим ятаганите не само като вид хладно оръжие, а и като културни ценности и истински произведения на приложното и оръжейното изкуство. Те имат и историческа значимост, затова намират своето място в много музеи и частни колекции у нас и по света“, каза тя.

Експозицията е съпътствана от  едноименен луксозен каталог, издание на Регионален военноисторически музей – Плевен. Каталогът беше представен от неговия автор – реставратора Татяна Трифонова, която сподели, че целта на изданието е да се популяризира този вид хладно оръжие като културно наследство чрез проучване и изследване на използваните за направата му материали. Преведени от османотурски и арабски език са по-голяма част от надписите по остриетата, които носят важна информация за времевия период, майстора, както и собственика на този вид хладно оръжие. Екземпляр от изданието получиха присъстващите официални гости и представителите на всички музеи – партньори в реализирането на изложбата. Електронен вариант на каталога ще бъде общодостъпен и чрез сайта на РВИМ – Плевен.

Виж каталога

РВИМ-Плевен изказва своята благодарност на колегите от Регионалните исторически музеи в Благоевград, Видин, Враца, Габрово, Ловеч, Пловдив, Плевен, Музея на народните художествени занаяти и приложните изкуства в Троян, Специализирания музей за резбарско и зографско изкуство в Трявна, Историческите музеи в Лом и Самоков за съпричастието при реализирането на изложбата и каталога. На откриването присъстваха и колеги от НИМ София и РИМ – Търново.

Николай Казаков и Николай Трифонов от Стара Загора представиха облекло и военно снаряжение от епохата.

Изложбата може да бъде разгледана в Панорама „Плевенска епопея 1877“ до 2 май.